Přepravní služba Taxify dostala pokutu za řidiče bez licence

Doprava | 05. 12. 2018

Přepravní služba Taxify dostala od soudu v rámci exekučního řízení pokutu více než půl milionů korun, protože i přes zákaz nadále v Česku jezdila s nelicencovanými řidiči. ČTK to sdělila mediální zástupkyně konkurenční služby Liftago Nina Černá. Exekuci potvrdilo i Taxify, které se proti zákazu odvolalo. Taxify zároveň oznámilo, že od prosince musí každý řidič služby ve městech, kde opatření soudu platí, nahrát do svého profilu živnostenské oprávnění a průkaz řidiče taxislužby.

Městský soud v Praze před dvěma měsíci vydal předběžné opatření, které estonské firmě nařizovalo provozovat své služby v Česku s výjimkou Prahy pouze prostřednictvím prověřených řidičů s licencí a registrovanými vozy. Na počínání Taxify si u soudu stěžovalo konkurenční Liftago.

Taxify ovšem i přes předběžné opatření svůj provoz nepřerušilo. Společnost se hájila tím, že je zodpovědná pouze za aplikaci, a nikoli za řidiče, kteří ji využívají. Liftago proto začalo vyžadovat plnění předběžného opatření v rámci exekučního řízení. Soud tak podle Liftaga uložil Taxify zmíněnou pokutu.

„Společnost Taxify je přesvědčena, že předběžné opatření neporušuje a neporušila, taxislužbu ani její zprostředkování neprovozuje a navíc se domnívá, že i kdyby tomu bylo jinak, tak povinnosti, které jí předběžné rozhodnutí ukládá, fakticky není možné z její strany dodržet. Z tohoto důvodu bylo proti rozhodnutí o předběžném opatření podáno odvolání," uvedl šéf společnosti pro ČR a Slovensko Roman Sysel.

Předběžné opatření městského soudu je vykonatelné, a proto bylo možno zahájit exekuci i přes odvolání Taxify, o kterém soud zatím nerozhodl. Spolu s tím estonská firma podala návrh na odklad a zastavení exekuce. "Předběžné opatření a navazující exekuce tak byla zahájena pouze na základě jednostranných tvrzení," dodal Sysel.

Taxify také oznámilo, že od 1. prosince si musí každý řidič služby ve městech, kde soudní opatření platí - tedy v Ostravě, Olomouci, Plzni a Českých Budějovicích, nahrát do profilu platné živnostenské oprávnění a průkaz řidiče taxislužby. Bez těchto dokumentů už podle společnosti žádní řidiči v rámci služby jezdit nesmí. Podle Sysla jednala společnost se zástupci měst o podmínkách svého provozu už od vstupu do těchto měst.

Podobný návrh na předběžné opatření loni proti Taxify podalo také Sdružení pražských provozovatelů taxislužby. Chtělo zakázat provozování i zprostředkování služeb firmy v Praze. Soud však předběžné opatření v této věci nevydal, už v úterý ovšem bude jednání soudu pokračovat.

Taxify začalo v Česku fungovat v srpnu 2015. V Praze podle údajů společnosti využívá aplikaci několik stovek aktivních řidičů. V dalších městech začala služba fungovat od letošního července.

Pražští taxikáři na protest proti působení Taxify a další podobné služby, Uberu, v hlavním městě několikrát blokovali dopravu. Uber argumentoval tím, že není taxislužbou, ale že zprostředkovává spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky. S tím taxikáři nesouhlasí.

Zdroj: ČTK