Praha přispěje 12,5 milionu Kč na nástupiště ve Vršovicích

Doprava | 10. 06. 2019

Hlavní město přispěje Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) 12,5 milionu korun na rozšíření vršovického nádraží v Praze o čtvrté nástupiště. Rozhodli o tom radní. Nástupiště má sloužit pro plánovanou linku S61, která povede ze Smíchova přes Vršovice do Běchovic a rozšíří městskou železniční síť. Jde o součást projektu modernizace železničního koridoru z Hostivaře na hlavní nádraží, která by měla být hotova v roce 2021.

 
Nyní má vršovické nádraží tři nástupiště, které jsou podle schváleného dokumentu naplněny ve špičkách už nyní. Pro zavedení plánované linky je proto nutné přidat další. Hlavní město se se SŽDC dohodlo na spolufinancování úprav nádraží, protože podle vedení magistrátu je nová linka pro pražský integrovaný systém zásadní.

Rozšíření má být součástí modernizace koridoru mezi Hostivaří a hlavním nádražím, která začala loni v květnu. Má ji z větší části spolufinancovat EU, která proto posuzovala i rozšíření vršovického nádraží. Evropská agentura Jaspers, která financování schvaluje, nicméně nedoporučila evropské peníze na nové nástupiště poskytnout a město se správou železnic tak musí úpravy zaplatit samy.

Linka S61 by ve finální podobě měla jezdit ze železniční stanice Praha-Smíchov do Vršovic a dále do zamýšlené zastávky na Zahradníma Městě. Odtud by jezdila do zastávky Praha-Malešice, kde by bylo možné přestoupit na metro. Linka by končila v Běchovicích. Pro fungování linky v celé zamýšlené trase je nutné vyřešit problém s nízkou kapacitou na železničním mostě mezi Smíchovem a Podskalím. Do doby, než se tak stane, by vlaky jezdily pouze mezi Vršovicemi a Běchovicemi.

Vznikající téměř sedmikilometrový koridor mezi Hostivaří a hlavním nádražím bude první českou čtyřkolejnou tratí. Budou na něm dvě nové zastávky, a to Zahradní Město a Eden. Naopak trať ve Strašnicích i se zastávkou zanikne, místo ní má vzniknout promenáda. Stavba vyjde na 4,4 miliardy korun, z toho tři miliardy chce SŽDC získat z evropských fondů.
Zdroj: ČTK