Poskytovatelům služeb ve 3. čtvrtletí stouply tržby o 2,8 pct

Doprava | 08. 11. 2018

Poskytovatelům služeb ve 3. čtvrtletí meziročně stouply tržby o 2,8 procenta. Kromě činností v nemovitostech a profesních, vědeckých a technických činnostech rostly tržby všem odvětvím, nejvýrazněji v informačních a komunikačních činnostech. Oznámil to dnes Český statistický úřad. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím byly tržby po očištění o sezonní vlivy vyšší o 0,5 procenta.

„Meziročně rostou tržby ve službách už šesté čtvrtletí za sebou. Největší vliv na růst tržeb v aktuálním třetím čtvrtletí měla doprava a skladování a informační a komunikační činnosti," sdělila ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková.

V informačních a komunikačních činnostech se tržby zvýšily o 6,5 procenta. Dvouciferný růst tržeb vykázaly tvorba programů a vysílání a vydavatelské činnosti. Tržby vzrostly také činnostem v oblasti informačních technologií, informačním činnostem a telekomunikačním činnostem. „Již druhé čtvrtletí v řadě byl zaznamenán pokles tržeb v tzv. filmovém průmyslu," uvedl ČSÚ.

V dopravě a skladování se tržby zvýšily o 4,8 procenta. Nejvíce vzrostly tržby objemově nejmenší vodní dopravě (o 12,6 procenta), podle statistiků zejména vlivem provozování vodní dopravy mimo území ČR. Zvýšení tržeb zaznamenala dále letecká doprava, pozemní a potrubní doprava a skladování a vedlejší činnosti v dopravě. Naopak pokles tržeb vykázaly poštovní a kurýrní činnosti.

Třetího nejvýraznějšího nárůstu dosáhly tržby v administrativních a podpůrných činnostech, vzrostly o 3,1 procenta. Z toho v oblasti pronájmu a operativního leasingu stouply o devět procent. Vyšších tržeb dosáhly i administrativní a kancelářské činnosti, agentury práce, činnosti související se stavbami a úpravou krajiny a cestovní agentury. Jediným odvětvím této sekce, ve kterém tržby meziročně klesly, jsou bezpečnostní a pátrací agentury.

Dále tržby mírně stouply i v ubytování, stravování a pohostinství, a to o 0,9 procenta. Ve stravování a pohostinství se tržby zvýšily o dvě procenta, naproti tomu v ubytování klesly o 1,3 procenta.

Nižší tržby zaznamenaly ve 3. čtvrtletí činnosti v oblasti nemovitostí, meziročně klesly o 1,5 procenta. Tržby realitních kanceláří a správy nemovitostí klesly o 3,3 procenta a tržby v objemově významnějším pronájmu nemovitostí o procento.

V profesních, vědeckých a technických činnostech se tržby snížily o 0,7 procenta.

Zdroj: ČTK