Plocha dokončených skladů a hal ve 4. čtvrtletí klesla o 4 pct

Skladování | 18. 01. 2019

Plocha nově dokončených skladů a výrobních hal v Česku v posledním čtvrtletí roku 2018 meziročně klesla o čtyři procenta na 204.600 metrů čtverečních. V porovnání se třetím čtvrtletím se zvýšila o 14 procent. Haly vznikly ve 17 průmyslových parcích. Celková plocha moderních skladových průmyslových prostor v Česku činí 7,76 milionu metrů čtverečních. ČTK o tom informovalo sdružení realitních poradenských firem Industrial Research Forum (IRF).

 
Největším dokončeným projektem byla hala v CTParku Žatec o rozloze 38.500 metrů čtverečních. Následovaly budova v Prologis Parku u pražského letiště Václava Havla a hala v komplexu Brno Airport.

Na konci loňského roku bylo ve výstavbě 406.000 metrů čtverečních skladových a výrobních prostor, meziročně o pětinu méně. Čtvrtina se nacházela v Praze a jejím nejbližším okolí. Polovina z celkové plochy, která je aktuálně ve výstavbě, by měla být dokončena v prvním čtvrtletí letošního roku. Ve čtvrtém čtvrtletí byla zahájena výstavba 137.500 metrů čtverečních nových hal. Podíl spekulativní výstavby bez předem známého nájemce se pohyboval na úrovni 54 procent.

Nejvyšší nájemné průmyslových a logistických nemovitostí zůstalo v porovnání se stejným obdobím loňského roku na na 4,50 eura (115 Kč) za metr čtvereční měsíčně. U kancelářských vestaveb bylo 8,50 až devět eur (cca 217 až 230 Kč) za metr čtvereční.

Členy sdružení IRF jsou společnosti CBRE, Colliers Internacional, Cushman & Wakefield a JLL.
Zdroj: ČTK