Pardubický kraj plánuje modernizace čtyř silnic za 900 milionů Kč

Doprava | 09. 10. 2019

Pardubický kraj chce modernizovat další čtyři silnice druhé třídy, radní již schválili projektové záměry. Náklady hejtmanství odhaduje na více než 900 milionů korun včetně DPH. Na projekty plánuje získat dotace v příštím programovém období evropských fondů po roce 2020, uvedl v tiskové zprávě mluvčí kraje Dominik Barták.


Podle hejtmana Martina Netolického (ČSSD) musí kraj již nyní myslet dopředu. "Nemůže se totiž stát, že začneme projektovat teprve po vyhlášení jednotlivých výzev. Již v minulosti se nám osvědčilo mít připravený seznam staveb v pokročilém stádiu projektování, a proto chceme takto postupovat i nadále," uvedl Netolický.

Mezi investičními záměry jsou silnice II/315 Týnišťko - Choceň s předpokládanou cenou 232,5 milionu korun, II/323 Břehy - Pravy za 235 milionů a II/368 Křenov - hranice kraje za více než 191 milionů korun. Nejdražší bude zřejmě modernizace komunikace II/360 Ústí nad Orlicí - Letohrad, kde se náklady odhadují na 249 milionů korun.

U všech čtyř projektů by se měl v zastavěných částech obcí uplatnit takzvaný tichý asfalt s pojivem z pryžového granulátu. Tím by se snížil hluk z dopravy.

Z evropských fondů a státního rozpočtu chce hejtmanství získat 65 procent uznatelných nákladů, zbývajících 35 procent zaplatí ze svého rozpočtu. Žádosti do Integrovaného regionálního operačního programu chce kraj podat v polovině roku 2021, stavět by se mohlo začít na jaře 2023.

Zdroj: ČTK