Pardubický kraj chce za 180 milionů opravit silnici do M. Třebové

Doprava | 14. 03. 2019

Pardubický kraj chystá v několika etapách nákladnou modernizaci silnice II/368 na pomezí Orlickoústecka a Svitavska. Radní schválili zahájení výběrového řízení na dodavatele stavby průtahu obcí Krasíkov v délce téměř 2,4 kilometru. Předpokládaná cena dosáhne podle projektové dokumentace 54 milionů korun včetně DPH, uvedl mluvčí hejtmanství Dominik Barták. Kraj chce na stavbu získat dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu. Celková cena modernizace všech tří etap se odhaduje na 180 milionů korun.

 
Modernizace zahrnuje úsek mezi Tatenicemi od křižovatky se silnicí II/315 směrem na Hoštejn v Olomouckém kraji, následně pokračuje přes Krasíkov a končí na křižovatce se silnicí III/3689 ve Třebařov. "Podle zadávací dokumentace předpokládáme předání staveniště na začátku letních prázdnin s dokončením nejpozději do 150 dní od předání," uvedl hejtman Martin Netolický (ČSSD).

S využitím dotací z Integrovaného regionálního operačního programu připravuje kraj úpravu dalších dvou úseků silnic II/368. V plánu je modernizace průtahu Moravskou Třebovou s předpokládanými náklady 74 milionů korun bez DPH a modernizace průtahu Třebařovem za odhadovaných 52,3 milionu korun bez DPH.

Pardubický kraj pracuje na desítkách dalších investic do dopravy. V různé fázi rozpracovanosti v investičním plánu na rok 2019 je okolo 60 projektů na rekonstrukce silnic druhé a třetí třídy, ale také mostů. Některé stavby začaly už v loňském roce a letos by měly skončit, další budou letos zahájeny a dokončeny tento rok či v příštích dvou letech. Například až do roku 2021 je naplánována oprava silnice II/315 ze Skuhrova na Lanškroun na Orlickoústecku za více než 182 milionů korun. "Mezi největší investice patří modernizace silnice II/358 v úseku Litomyšl - Česká Třebová, což je jeden z přivaděčů k D35, na který jsme získali prostředky od státu," uvedl náměstek hejtmana Michal Kortyš (ODS). V plánu je i rekonstrukce přibližně 20 mostů či zabezpečení skalního masivu u Svobodných Hamrů na Chrudimsku.
Zdroj: ČTK