Pardubický kraj chce náhradu za rozbité silnice kvůli stavbě D35

Doprava | 09. 09. 2019

Pardubický kraj bude chtít od státu až 1,4 miliardy korun za poškozené silnice druhých a třetích způsobené stavbou dálnice D35. Těžké nákladní vozy po vedlejších komunikacích vozí materiál na stavbu a tím je ničí. Silničáři v kraji staví 27 kilometrů dálnice. ČTK to řekl hejtmanův náměstek Michal Kortyš (ODS).

 
"Kraj usiluje o dohodu s ministerstvem dopravy, aby po skončení výstavby zaplatilo dvě třetiny nákladů na opravy těchto silnic. Mohlo by jít o částku až 1,4 miliardy korun," řekl Kortyš.

Podle odhadů kraje stavební firmy za tři roky převezou po silnici 2,8 milionu metrů krychlových zeminy a další materiál. Hejtmanství zmapovalo síť komunikací, kterých se zvýšená zátěž týká, a provedl diagnostiku současného stavu.

Zástupci obcí si kraji stěžují, že někteří řidiči si zkracují určené trasy a obcemi projíždějí vyšší rychlostí, než je dovoleno. Informace mohou hlásit hejtmanství nebo stavební firmě. Dopravní bezpečnost sleduje i policie.

"Policie zřídila dálniční oddělení D35 ve Vysokém Mýtě, které se prioritně zaměří na nájezdové trasy na stavbu dálnice. Budou kontrolovat dodržování rychlosti, tonáž vozidel a podobně," řekl Kortyš.

Dokončení 27 kilometrů D35 z Opatovic nad Labem do Ostrova silničáři plánují počátkem roku 2022. Dálnice má spojit Liberec, Hradec Králové a Olomouc. Po jejím otevření by se mělo ulevit městům a obcím na trase současné silnice I/35. V pardubické části D35 krajští silničáři postaví osm přivaděčů.
 
Zdroj: ČTK