Oprava chátrajícího silničního mostu v Třebíči začne asi v květnu

Doprava | 08. 02. 2019

S rekonstrukcí silničního mostu u nemocnice v Třebíči, jehož technický stav se zhoršil, chce kraj začít v květnu. Stavební práce by měly být hotové ještě v tomto roce. Podle odhadu by měly stát 40 milionů korun, uvedl v tiskové zprávě hejtman kraje Jiří Běhounek (za ČSSD). Nový most bude mít stejné parametry, tedy tři jízdní pruhy i chodník.

 
Podle lednového vyjádření kraje se stav nosné konstrukce mostu zhoršil ze šestého na sedmý stupeň, což je havarijní stav. "Ideální varianta, ke které se kloníme, počítá s opravami hned na začátku letošního května, ukončení na přelomu října a listopadu," uvedl hejtman. Podle předpokladu kraje začne úplná uzavírka mostu nejpozději 13. května. Krajští silničáři teď dokončují dokumentaci pro stavební povolení, pak budou vybírat firmu. Objízdné trasy už jsou stanoveny.

Most z roku 1995 převádí dopravu nad železnicí a cestou vedoucí k První brněnské strojírně. Jde o spojení ulic Sportovní, Hrotovické a Bráfovy třídy. Podle sčítání dopravy z roku 2016 uveřejněných na webu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) projede přes most denně asi 13.500 aut, z toho 2200 nákladních.

Rekonstrukce mostu bude obsahovat snesení nosné konstrukce složené z betonových nosníků dlouhých 18 metrů, demolici vnitřní podpěry a ubourání krajních podpěr. Novou konstrukci bude tvořit přepjatá betonová monolitická deska. Podle zprávy kraje bude během uzavírky mostu opravena také přilehlá protihluková stěna a polovina nájezdových ramp ve vlastnictví ŘSD. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) plánuje údržbu kolejiště.

Po uzavření mostu budou osobní auta jezdit náhradní trasou přes Bráfovu třídu a ulicemi Znojemská, Spojovací a Hrotovická. Delší objízdná trasa bude stanovena pro nákladní vozidla těžší 7,5 tuny. Podle Moniky Vavřínkové z krajské správy a údržby bude snahou kraje, aby se oprava mostu s už naplánovanou opravou silnice II/360 Třebíč - Střítež překrývala nejvýše v řádu dnů.
Zdroj: ČTK