Nové Veselí na Žďársku bude mít obchvat za rok v listopadu

Doprava | 12. 03. 2019

Nové Veselí bude mít funkční obchvat příští rok v listopadu. Díky více než pěti kilometrům nové silnice II. třídy se zbaví tranzitní dopravy i sousední obec Budeč. Firma Skanska už převzala staveniště, zemní práce má zahájit v nejbližších dnech. Celkové náklady projektu jsou 350 milionů korun, kraj by na něj měl dostat dotaci z evropského programu IROP. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytl kraj a městys.

 
Novým Veselím s 1300 obyvateli, stejně jako obcí Budeč s 200 lidmi, prochází silnice II/353 mezi Jihlavu a Žďárem nad Sázavou. Městys se snažil prosadit obchvat řadu let. Podílel se významně i na přípravě stavby, jejímž investorem je kraj. Městys také zaplatí vybudování mostu přes obchvat, který bude v místě křížení s cyklotrasou od Žďáru nad Sázavou.

"Je to požadavek, který dala do územního rozhodnutí policie," řekl ČTK novoveselský starosta Zdeněk Křivánek (za KDU-ČSL). Po mostě povede účelová komunikace, sloužit bude cyklistům, turistům a majitelům pozemků v této lokalitě. Na most, který bude stát 22 milionů korun, městys žádá o státní dotaci.

Silniční obchvat podle údajů kraje povede východně od zastavěného území mírně členitým terénem, jeho součástí bude most přes Oslavu a okružní křižovatka v místě křížení se silnicí z Nového Veselí na Březí nad Oslavou.

Obyvatelé Nového Veselí většinou o obchvat stojí, v anketě pořádané před několika lety se pro něj vyjádřilo asi 70 procent zúčastněných. Tamní pletařky loni dokončily rekordní šálu, která má stejnou délku jako budoucí obchvat. "Mají takovou tužbu, až se obchvat zrealizuje, že by se před jeho otevřením ta šála natáhla po celé trase," řekl starosta.

Na trase mezi Jihlavou a Žďárem nad Sázavou už kraj v minulých letech postavil obchvaty Bohdalova a Jamného, na oba dostal dotace z EU. Další zlepšení přinese obchvat Velkého Beranova, jehož stavba začala v minulých dnech. Také na tuto stavbu s náklady zhruba 800 milionů Kč by kraji měla přispět unie.
Zdroj: ČTK