Na dolním nádraží v Brně se pracuje, chystá se výluka na hlavním

Doprava | 13. 06. 2018

Na brněnském dolním nádraží od začátku června pracují dělníci, aby bylo připravené na velkou výluku hlavního nádraží. ČTK to řekla mluvčí Správy železniční dopravní cesty Kateřina Šubová. Na hlavním nádraží se totiž v létě začnou opravovat historické mosty přes Hybešovu a Křídlovickou ulici, bude tedy omezený vjezd od Jihlavy, Břeclavi a Moravského Krumlova. Příští rok bude dolní nádraží navíc sloužit i při výluce, kdy se bude na hlavním nádraží dělat nové zabezpečovací zařízení.

„Aktuálně se na dolním nádraží rekonstruuje železniční svršek, výhybky a trakční vedení. Postupně se připravuje stavba podchodu," řekla Šubová. Zatímco v minulosti při výlukách sloužilo na dolním nádraží pouze jedno nástupiště s jednou nástupní hranou, nyní mají být k dispozici dvě nástupiště se třemi hranami, což znamená, že zde budou moct naráz zastavit pro cestující až tři vlaky.

První výluka se letos na hlavním nádraží dotkne 5. a 6. nástupiště právě kvůli rekonstrukci mostů. Na tato nástupiště chodí cestující převážně do vlaků ve směru na Jihlavu a Moravský Krumlov. Podle SŽDC by měla výluka začít 16. července.

Práce vyjdou na stovky milionů korun a jsou nutné kvůli tomu, že se do hlavního nádraží desetiletí příliš neinvestovalo a dělaly se pouze nejnutnější udržovací práce. Nyní je nádraží v takovém stavu, že bez dalších velkých oprav by přestalo být schopné provozu.

Nové nádraží na místě dolního nádraží by se podle optimistických předpokladů mohlo začít stavět nejdříve v roce 2021 a nebude hotové dříve než koncem třetí dekády. Aktuálně polohu kilometr na jih od současného nádraží schválila centrální komise ministerstva dopravy a ve druhé půli června by mělo toto stanovisko potvrdit i vláda.

Zdroj: ČTK