Lidem na horním nádraží v Litoměřicích slouží opravená budova

Doprava | 12. 07. 2018

Cestujícím na horním nádraží v Litoměřicích slouží opravená výpravní budova. Památkově chráněný objekt má novou fasádu i vybavení. Z digitální tabule se lidé v čekárně dozví vše o kulturních, sportovních a společenských akcích a novinkách ve městě. Práce na budově navázaly na již dříve dokončenou rekonstrukci kolejiště, modernizace celé železniční stanice a jejího okolí je tím završena.

Litoměřickým horním nádražím projde denně zhruba 1900 cestujících. Do Lovosic odtud jezdí vlaky téměř každou půlhodinu. Je tak z pohledu dopravní zátěže mnohem důležitější než stanice Litoměřice město, která na opravu zatím čeká. „Tato akce byla jednou z nejvýznamnějších oprav SŽDC (Správy železniční dopravní cesty) v Ústeckém kraji," řekl při předání objektu k užívání náměstek ředitele SŽDC Tomáš Drmola.

Výpravní budova z roku 1898 leží na okraji památkové zóny. Práce zahrnovaly obnovu historické fasády, přístřešku, vstupního schodiště. Příjemnější pro cestující je odbavovací prostor, restaurace a nové jsou veřejné záchody. Vstup na stanici je nyní bezbariérový. V patře budovy je sedm nájemních bytů. Náklady na všechny práce činily 11,5 milionu korun. „Je opraveno i to, co oko nevidí, nové jsou rozvody, odpady a podobně," zmínil Drmola. „Je to nádhera, zažil jsem nádraží v zuboženém stavu. Teď jsou tu nová nástupiště, přechod do Pokratic a dnes nová budova, jejíž podobu určitě občané ocení," řekl litoměřický místostarosta Václav Červín.

Správa železniční dopravní cesty výpravní budovy převzala k 1. lednu 2016 od Českých drah. V Ústeckém kraji letos dokončila práce na fasádách výpravních budov ve stanicích Velké Březno a Mlýny. V brzké době by měla začít oprava budov ve Štětí, Dolním Žlebu a další. Připravuje se oprava obrovské budovy nádraží v Teplicích. „Tam doufáme, že se nám rekonstrukci podaří zahájit v roce 2020," uvedl Drmola. Nyní SŽDC soutěží dodavatele projektu.

Zdroj: ČTK