Liberecký kraj chce na trati z Liberce do Semil moderní vlaky

Doprava | 31. 12. 2018

Liberecký kraj chce na trati z Liberce do Semil a Staré Paky moderní nízkopodlažní vlaky. Jedná proto se společností Arriva vlaky, která nabídla nejlepší podmínky. V současné době na trati jezdí České dráhy, smlouva ale v prosinci příštího roku skončí. Novou smlouvu se společností Arriva chce kraj uzavřít na deset let, řekl ČTK náměstek libereckého hejtmana pro dopravu Marek Pieter (Starostové pro Liberecký kraj).

Kraj původně vyjednával s Českými drahami o prodloužení současné smlouvy ještě o dva roky. „Máme linky na této trase společné se sousedním Královéhradeckým krajem, kde smlouva končí až v roce 2021, a chtěli jsme u nových zakázek postupovat společně," řekl Pavel Blažek, jednatel společnosti Korid LK, která je koordinátorem dopravy v Libereckém kraji. Nabídka Českých drah byla ale podle něj příliš drahá při zachování současné kvality a na to kraj odmítl přistoupit. Stále se však podle něj počítá se spoluprací obou krajů. „Linka do Staré Paky by se v budoucnu mohla prodloužit až do Hradce Králové," dodal Blažek.

Liberecký kraj dlouhodobě usiluje o zlepšování kvality v železniční dopravě. V oblasti Tanvaldu a Frýdlantu jezdí od prosince 2011 moderní nízkopodlažní vlaky Stadler, což zvýšilo zájem cestujících. „Arriva získala od státu zakázku na zajištění rychlíkového spojení z Prahy do Tanvaldu, a má tak zájem v regionu získat i další zakázky," doplnil Pieter. Vlaky by měly jezdit zhruba v hodinovém intervalu. Dopravce slibuje, že na trať nasadí nízkopodlažní vlaky Siemens Desiro, které v Libereckém kraji jezdí například z Liberce do Žitavy nebo v létě k Máchovu jezeru.

Liberecký kraj jedná o společných linkách také se Středočeským a Ústeckým krajem i se zahraničními sousedy. „Mezinárodní výběrové řízení na nový dvanáctiletý kontrakt pro trasu mezi Libercem a Žitavou a dál do Drážďan a Seifhennersdorfu bylo po vybrání vítězné nabídky pozastaveno soudními spory jednotlivých uchazečů. Rozhodnutí německých soudů očekáváme v prvním čtvrtletí příštího roku," řekl Blažek. Smlouva na rychlíky do Drážďan se současným dopravcem, kterým je Die Länderbahn (dříve Vogtlandbahn), skončí v prosinci příštího roku, a o rok později také na vlaky Seifhennersdorfu.

Zdroj: ČTK