Kraje s odstraňováním billboardů u silnic prvních tříd nespěchají

Doprava | 10. 10. 2017

Většina krajů dosud nezačala odstraňovat billboardy podél silnic prvních tříd, které nesplňují požadavky zákona o pozemních komunikacích. Krajští úředníci často vyčkávají na informace od Ředitelství silnic a dálnic. Na některých místech začali nevyhovující reklamní poutače odstraňovat jejich majitelé. Vyplývá to z ankety krajských redaktorů ČTK.

Nelegální billboardy od silnic první třídy průběžně odstraňuje Jihomoravský kraj, sdělila ČTK mluvčí hejtmanství Monika Brindzáková. Některé reklamní panely se ale znovu na místech objeví, dodala. Nelegálních billboardů je podle Brindzákové v kraji zhruba 450.

První ze zhruba osmi stovek nelegálních billboardů začaly mizet v Královéhradeckém kraji, kde je začali odstraňovat sami majitelé. „Jde o řádově jednotky kusů tabulí," uvedl Marek Novotný z hradecké správy ŘSD.

V Libereckém kraji úředníci zaslali výzvu k odstranění reklamního zařízení zhruba v pěti případech. „Když to vlastníci nesundají, tak my přes naši akciovou společnost Silnice LK budeme objednávat zakrytí a následnou demontáž," popsal další postup vedoucí krajského odboru dopravy Jan Čáp.

Na odstraňování odhadem stovek nevyhovujících reklamních tabulí se chystají na jihu Čech. „Teď 29. září skončilo výběrové řízení na společnost, která je odstraní. Ale ještě není schválena hejtmankou, až potom bude smlouva," řekla ČTK Mária Čejková z odboru dopravy a silničního hospodářství krajského úřadu.

Na Vysočině budou krajští úředníci prověřovat 181 podnětů týkajících se billboardů u silnic. Vlastníci zařízení provozovaných v rozporu se zákonem pak budou vyzváni k jejich odstranění. „Neučiní-li tak, zajistí kraj jejich odstranění a likvidaci na náklady vlastníka věci," uvedla mluvčí kraje.

K odstraňování či zakrývání billboardů v ochranném pásmu u silnic první třídy se zatím nechystá Moravskoslezský kraj. „Mapovat billboardy a starat se o to je věc Ředitelství silnic a dálnic," uvedla mluvčí krajského úřadu Miroslava Chlebounová.

Na informace od ŘSD čekají úředníci ve středních Čechách. „ŘSD nám musí dodat seznam míst, kde billboardy jsou, včetně jejich přesného zaměření. Na základě těchto dat krajský úřad zjistí majitele pozemků a na základě toho jim bude zasílat výzvu k odstranění," sdělil mluvčí hejtmanství Pavel Lochař.

Na podněty silničářů čekají i v Karlovarském a Plzeňském kraji. „Ještě jsme od ŘSD nedostali slíbený pasport, takže jsme ještě nezačali rozesílat výzvy," řekl ČTK vedoucí plzeňského krajského odboru dopravy Dušan Pakandl. Podle něj by to mělo být určitě do konce měsíce.

Soupis nevyhovujících billboardů očekávají od ŘSD také v Olomouckém kraji. „Souběžně jsme ale zahájili vlastní mapování reklamních zařízení," ujistil vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství olomouckého krajského úřadu Ladislav Růžička. Hejtmanství podle něj zatím neposlalo žádnou výzvu k odstranění billboardu.

S odstraňováním nelegálních billboardů nezačal ani sousední Zlínský kraj. Podle Heleny Mráčkové z tiskového oddělení hejtmanství tak učiní až na základě podnětů od ŘSD.

Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy vyžaduje novela zákona o pozemních komunikacích. Majitelům nařizuje z bezpečnostních důvodů odstranění reklamy, pokud je blíž než 250 metrů od dálnic a 50 metrů od silnic první třídy. Zatímco na dálnicích o odstranění poutačů rozhoduje ministerstvo, na silnicích první třídy jsou to kraje.

Zdroj: ČTK