Hejtmanství chce zakázat kamionovou dopravu přes Svitavy

Doprava | 05. 12. 2017

Pardubický kraj chce zakázat tranzitní kamionovou dopravu na silnici druhé třídy v úseku Mikuleč - Svitavy. Cílem je zvýšit bezpečnost provozu, omezit ničení silnice, zmírnit kolony a snížit škodlivé látky ve vzduchu. ČTK to řekl hejtman Martin Netolický.

Návrh budou schválovat 12. prosince zastupitelé, poté ho musí povolit příslušný úřad, což je město Svitavy, a souhlasné stanovisko musí dát i policie. V případně zákazu jízdy kamionů kolem zámku v Litomyšli na Svitavsku už byl v minulosti kraj úspěšný, řekl ČTK vedoucí krajského odboru dopravy Ladislav Umbraun.

Nyní jde o úsek od křižovatky se silnicí I/35 u Mikulče až po křižovatku se silnicí I/34 u Svitav. Kamiony mohou podle hejtmana jezdit oběma směry jinudy. Odklon nákladních vozidel lze vést po silnici I/35 až po křižovatku se silnicí I/34 u Koclířova a dále pak ke kruhovému objezdu ve Svitavách. Pro kamiony to je několikakilometrová zajížďka.

Hejtmanství letos dokončilo opravu Pražské ulice ve Svitavách za 20 milionů korun. Nákladní auta podle hejtmana silnici zase brzy zničí. V době modernizace kamiony jezdily plánovaným odklonem. „V praxi bylo ověřeno, že navržená objízdná trasa odkloněnou tranzitní nákladní dopravu zvládne," řekl hejtman.

Trasa dlouhá tři kilometry, kterou řidiči kamionů využívají, vede obcemi Mikuleč, Kukle, Javorník a průtahem Svitav. Je tam velmi málo přechodů pro chodce. Silnice vede kolem škol, dětských hřišť, úřadů a domovní zástavby. Odklonem kamionové dopravy se těmto lokalitám uleví, jinde ale zase způsobí problémy, řekl krajský radní Michal Kortyš.

„Bohužel to ale přinese i zvýšený provoz na křižovatce I/35 se silnicí I/34 u Koclířova, kterou nejen dopravní policie už teď prohlašuje za přinejmenším problémovou," uvedl Kortyš. Křižovatka na státní silnici potřebuje stavební úpravu, kraj proto jedná se silničáři o společné investici.

O omezení kamionové dopravy přes Svitavy usiluje opoziční hnutí ANO. Opírá se o zákon o pozemních komunikacích, který říká, že silnice druhé třídy nejsou určené pro dálkovou a mezinárodní dopravu. V minulosti již kraj dostal kamiony ze silnice druhé třídy mezi Litomyšlí a Českou Třebovou. Hejtmanství také usiluje o přeřazení silnice I/36 do kategorie silnice druhé třídy, aby přes lázeňské město Lázně Bohdaneč mohlo omezit kamionovou dopravu. Tranzitní silnice tam vede přes náměstí.

Zdroj: ČTK