Efaflex měl pololetní tržby 554,6 milionu,vrata dodal Fatře i VZV

Doprava | 13. 09. 2018

Firma Efaflex CZ, která vyrábí v Olší u Tábora průmyslová vrata, měla v letošním prvním pololetí tržby 554,6 milionu korun, meziročně vyšší téměř o dvě procenta. Provozní zisk za prvních šest měsíců firmě klesl o necelých šest procent na 43,5 milionu Kč. Efaflex plánuje stavbu nového skladu o rozloze 1500 metrů čtverečních, hala by měla být hotová v srpnu 2019. Projekt včetně nového odvodnění areálu bude stát 38 milionů Kč. ČTK to řekl jednatel firmy Luděk Lhotka. Společnosti má 315 zaměstnanců, export tvoří 95 procent.

Zisk před zdaněním za první pololetí klesl oproti stejnému období v roce 2017 o necelá tři procenta na 43,1 milionu. „Na meziroční pokles zisku má především vliv posílení koruny vůči euru. Efaflex CZ jako exportní firma dostala meziročně za jedno euro o 1,3 koruny méně," uvedl Lhotka.

Mezi nové zakázky patří vrata pro firmy Teva Pharmaceuticals v Opavě, Fatra i VZV Group. S novým typem vrat pro ochranu strojů se Efaflex více prosazuje na robotických pracovištích v automobilovém i strojírenském průmyslu, daří se jí i v zakázkách pro farmaceutický průmysl.

Firma rozšířila silnici a parkoviště pro kamiony. Dokončuje nové šatny s 280 místy. Připravuje stavbu skladu. „S tímto projektem souvisí přesun retenční nádrže, změna odvodnění celého areálu a výstavba požární nádrže," řekl Lhotka. Halu chce firma stavět od března do srpna 2019.

Efaflex CZ měl loni tržby 1,2 miliardy korun, meziročně o 15 procent vyšší. Zisk před zdaněním stoupl loni o 32 procent na 103,1 milionu Kč. Loni firma investovala 48,3 milionu Kč, letos plánuje investice za 85 milionů. Průměrná měsíční dělnická hrubá mzda přesahuje 32 000 Kč.

Nejrychlejší vrata firmy se otevírají rychlostí čtyři metry za vteřinu, Efaflex dělá 70 typů výrobků, dokáže vyrobit přes 40 vrat denně. Firma dodává hlavně pro automobilový průmysl, strojírenství a farmacii, také pivovarům Heineken, Velkopopovický kozel či Staropramen. Vyrábí rychloběžná průmyslová vrata. Firma dělá i vrata do výbušného prostředí, mrazicích boxů či parkovacích domů. Je téměř výhradní dodavatel BMW, v ČR mají její vrata Hyundai v Nošovicích či Škoda Auto ve Vrchlabí, v Plané nad Lužnicí je využívají firmy Madeta či Silon.

Výrobu zahájil Efaflex CZ v roce 1996 se šesti zaměstnanci. Mateřskou společnost vlastní dvě rodiny: konstrukční kancelář je ve Slovinsku, v německém Bruckbergu u Landshutu mají na starosti hlavně prodej.

Zdroj: ČTK