Do Temelína dorazil z Plzně kontejner na vyhořelé palivo

Ostatní | 21. 12. 2018

Do skladu použitého paliva jaderné elektrárny Temelín dorazil první kontejner pro transport a suché skladování použitého jaderného paliva. Kontejner Škoda 1000/19 je od firmy Škoda JS, která ho z Plzně vypravila v pondělí. Temelín má s firmou smlouvu na 60 kontejnerů, které by měla dodat nejpozději do roku 2035. Hodnota zakázky bude ročně v řádech desítek až stovek milionů Kč. ČTK to dnes řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.

Dosud elektrárně dodávala kontejnery na vyhořelé palivo německá firma GNS, před třemi lety podepsali energetici smlouvu se Škoda JS.

„Nejprve budeme s prázdným kontejnerem zkoušet manipulace, tedy transporty do skladu, odbavení v hlavním výrobním bloku a manipulace ve skladu. Během jarní odstávky prvního bloku si vyzkoušíme zavezení nikoli reálného paliva, ale imitátorů," řekl Sviták.

Vyhořelé palivo zavezou energetici do kontejneru při letní odstávce druhého bloku. Povolení k přepravě musí mít od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, řízení již začalo.

Kontejner od Škoda JS je podobný jako od GNS. Podle zákona musí být odolný proti pádu z výšky devět metrů na absolutně tuhou podložku, proti pádu z jednoho metru na trn, proti tlaku vodního sloupce o výšce 200 metrů nebo musí odolat žáru 800 stupňů po dobu 30 minut.

„Liší se barvou a v technických detailech. Místo žluté bude použita modrá. Má to praktický význam: oba typy kontejnerů vyžadují specifický přístup. A takto bude na první pohled patrné, o který obalový soubor jde," uvedl Sviták.

Kontejner tvoří ocelový válec s vnějším průměrem 2,3 metru a výškou 5,6 metru. Prázdný váží téměř 105 tun, při zaplnění palivovými soubory bude hmotnost téměř 119 tun. Stěna tělesa je tlustá 410 milimetrů, odstiňuje radioaktivní záření. Palivo může být v kontejneru až 60 let.

Škoda JS vyrábí tyto kontejnery od roku 1995. Dosud jich dodala přes 400, a to do jaderných elektráren a zařízení v ČR, Německu, USA, Švýcarsku, Litvě a Bulharsku. Na zahájené dodávky pro Temelín navážou od roku 2021 kontejnery pro jadernou elektrárnu Dukovany. Škoda JS jich vyrobí 35 kusů do roku 2031.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v ČR, jeho produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobila 16,48 TWh elektřiny, což byla zatím nejvyšší roční výroba. Od začátku letošního roku vyrobila 14,9 terawatthodiny (TWh) elektřiny.

Zdroj: ČTK