Developer Daramis letos prodá asi o pětinu méně bytů než loni

Nemovitosti | 01. 12. 2017

Developerská firma Daramis letos prodá kolem 300 nových bytů, zhruba o pětinu méně než loni. Z toho 200 bytů připadá na Prahu, zbytek na Plzeň. Podíl hlavního města se snížil, loni v něm Daramis prodal tři čtvrtiny bytů. V rozhovoru s ČTK to sdělil ředitel společnosti Martin Vachek. Vzhledem k pomalému schvalování projektů v metropoli se podle něj Daramis rozhlíží po větších městech v její blízkosti, například Kladnu nebo Berounu.

„Co se týče prodejů, daří se nám dobře. Na druhou stranu nemáme už skoro co prodávat. A nové projekty, které jsme chtěli dát letos na trh, se nám podařilo splnit pouze z poloviny," uvedl Vachek. Hlavní podíl na letošní nabídce má podle něj Plzeň, konkrétně druhá fáze projektu Unicity. Naopak do nabídky se nepodařilo dát zatím neschválené projekty Zelené město 3 v Praze na Jarově nebo další fáze projektu Prague Marina v Holešovicích, na kterém spolupracuje s developerskou skupinou Lighthouse Group.

Pokles prodejů letos naznačují také společné statistiky developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Zatímco loni se v Praze prodalo 6650 nových bytů, letos jich podle jejich odhadů bude asi 5500. Pokles tedy bude podobný jako v případě Daramisu. Nedostatečná nabídka je jedním z hlavních důvodů výrazného cenového růstu. Průměrná cena nových prodaných bytů v Praze na konci září meziročně vzrostla o 19,6 procenta na 83.150 korun za metr čtvereční. Podle Vachka budou ceny růst i nadále.

„Ale rozhodně ne tímhle tempem. Jednak se snižuje nabídka a kvůli vysokým cenám na nové byty dosáhne čím dál méně lidí. A je to spojeno i s tím, jak ČNB zpřísnila podmínky pro získání hypotečního financování. V následujících pěti letech očekávám konstantní růst mezi pěti až sedmi procenty ročně," podotkl Vachek.

V Plzni je podle něj doba povolování zhruba o polovinu kratší než v Praze. „Různých vlivů a zájmových skupin, které projekt napadají, je tam výrazně méně. A při různých řízeních se tam dodržují třicetidenní lhůty. V Praze na stanoviska čekáte měsíce. A od akvizice k zahájení výstavby to trvá pět až sedm let. A v některých případech i déle," sdělil Vachek.

Za perspektivní pro další novou výstavbu v blízké budoucnosti považuje větší města, která jsou od Prahy časově vzdálena městskou dopravou do jedné hodiny. „Konkrétně jsou to Kladno nebo Beroun. Je tam dostatečně velký počet obyvatel, což zajišťuje občanskou vybavenost. Tedy školy, školky, nemocnice, obchodní centra nebo sportoviště," doplnil.

Klienty Daramisu jsou podle Vachka ze 70 procent Češi a Slováci. Z ostatních cizinců jich má 80 procent trvalý pobyt v Praze nebo jinde v Česku. „Co se týče národností, 30 procent tvoří Rusové, zbytek klienti ze západní Evropy. Jsou to většinou lidé starší než 50 let, kteří mají děti z hnízda venku a dovedou si představit, že tady několik dní v týdnu stráví," řekl Vachek.

Podíl bytů, které si klienti kupují na investici, je podle něj v současnosti kolem třetiny a jejich počet roste o dvě až tři procenta ročně. „Takoví ti investoři, kteří tady skupovali byty těsně před rokem 2008, tak ti jsou dneska v jednotkách procent. Ale musím říct, že se zase vracejí. Protože ceny nemovitostí v Česku rostou nejrychleji v Evropě," dodal ředitel Daramisu. Daramis vznikl v České republice v roce 2000. Od té doby postavil přes 1800 bytů v 19 projektech. Z 85 procent se věnuje bytovému developmentu, zbytek tvoří kanceláře.

Zdroj: ČTK