Dako-CZ vyrobí brzdy pro slovenskou zubačku

Doprava | 12. 06. 2019

Společnost Dako-CZ z Třemošnice na Chrudimsku vyrobí brzdy pro legendární zubačku, která jezdí na trase mezi Tatranskou Štrbou a Štrbským Plesem. Současné vozy na zubačce jsou v provozu již přes 50 let, uvedla firma v tiskové zprávě.

 
Slovenská ozubnicová železnice je v provozu od roku 1897 a původně fungovala do roku 1933. Obnovy se pak dočkala v únoru roku 1969 díky mistrovství světa v klasickém lyžování, které se konalo o rok později. Soupravy z roku 1969 jsou na trase zubačky v provozu dodnes. Nové vozy vyjedou na trať v roce 2022.

Brzdy a další komponenty pro pět souprav třemošnická firma vyrobí pro švýcarskou společnost Stadler Rail, od ní si je koupí Železniční spoločnosť Slovensko. Zakázku dodá v únoru příštího roku. "Zakázku vnímáme jako velmi prestižní," řekla generální ředitelka Dagmar Matúšová.

Nové třívozové soupravy budou mít elektrický i dieselový pohon a budou dosahovat maximální rychlosti 80 kilometrů za hodinu. Budou přizpůsobené k dopravě na tatranské ozubnicové trati. V zimě například budou pohánět sněhovou frézu.

Každá souprava bude mít 91 míst k sezení, dvě místa pro invalidní vozíky, multifunkční části pro kola a dětské kočárky. Ve vozech bude wi-fi, klimatizace, informační systém a zařízení na počítání cestujících.

Dako-CZ letos plánuje obrat miliardu korun, ze 70 procent ho budou tvořit zahraniční zakázky. Většinovým vlastníkem firmy je holding Czechoslovak Group, druhým akcionářem je Tatravagónka Poprad, výrobce nákladních železničních vozů a podvozků.

Dako-CZ je výrobcem brzdových systémů a komponentů pro nákladní a osobní vozy, příměstské jednotky, lokomotivy, vozy metra i tramvaje. Společnost brzdy vyvíjí, má konstrukční pracoviště a výrobky testuje ve vlastní zkušební laboratoři.
Zdroj: ČTK