Celníci v Plzeňském kraji kontrolovali dodávky přepravující auta

Doprava | 10. 04. 2019

Na takzvané odtahovky, tedy dodávková auta zahraničních dopravců, kteří přepravují ojeté i nové automobily, se v Plzeňském kraji zaměřila od loňského listopadu do konce března kontrolní akce celníků s názvem "3,5+". Kontrolovali dodržování denní doby řízení, odpočinku a bezpečnostních přestávek, přepravní povolení i přetížení souprav. Zjistili řadu nedostatků, za porušení právních předpisů vybrali od zahraničních dopravců 24 kaucí v celkové výši 560.000, řekla ČTK mluvčí plzeňského celního úřadu Marcela Kašparová.

 
Hlídky celníků se zaměřily na polské, rumunské, bulharské a moldavské dodávky. "Kontrolu dodržování režimu řidiče nebylo možné v mnoha případech vůbec provést, neboť vozidla nebyla vybavena tachografy, a to i přesto, že jim tuto povinnost ukládá zákon," uvedla Kašparová. Řidiči, kteří tachograf měli, ho mnohdy nepoužívali a jeden bulharský dopravce ho zas zabudovaným vypínačem ovlivňoval. Často dopravcům chyběla přepravní povolení a další povinné doklady. "Kontrolní akce potvrdila, že zahraniční dopravci jen netranzitují přes naše území, ale jsou najímáni českými odesílateli nebo příjemci. Důvodem je jejich nižší přepravní cena," uvedla Kašparová.

Řidiči, kteří byli většinou zároveň i dopravci, se podle celníků kontrolní akci rychle přizpůsobili a začali předkládat takové doklady, aby vše vypadalo jako soukromá přeprava. "Soukromá přeprava vozidlem nebo jízdní soupravou do 7,5 tuny je totiž z příslušných předpisů vyjmuta. V okamžiku, kdy řidiči dokladovali pouze technické průkazy přepravovaných vozidel, bylo znemožněno určení druhu přepravy a zároveň nebylo možno ustanovit dopravce," uvedla mluvčí.

Při kontrolním vážení celníci odhalili bulharského řidiče, který mohl vézt 3500 kilogramů na vozidle a stejnou hmotnost na přívěsu. Dodávka ale byla ve skutečnosti přetížena o 1712 kilogramů a přívěs o dalších 432 kilogramů.
Zdroj: ČTK