Brněnský kancelářský trh poroste letos jen minimálně

Nemovitosti | 03. 03. 2017

V letošním roce vznikne v Brně 17 tisíc metrů čtverečních nových kanceláří. V meziročním srovnání to ale znamená růst pouze o zhruba tři procenta, vyplývá z analýzy realitně poradenské společnosti Cushman & Wakefield, která srovnává kancelářský trh ve 12 městech střední Evropy. Nedostatek nových kancelářských ploch může vést k růstu cen nájemného.

Loni developeři dokončili 43 tisíc metrů čtverečních nových kanceláří, Brno tak aktuálně disponuje 525 tisíci metry čtverečními moderní kancelářské plochy. Nájemcům ovšem rychlost, kterou kancelářská plocha roste, nestačí. V uplynulém roce si pronajali ještě o polovinu více, než bylo postaveno, tedy přes 60.000 metrů čtverečních. Letos výstavba v Brně podle Cushman & Wakefield výrazně zpomalí a znovu se vzpamatuje v roce 2018, kdy by podle odhadů mělo být dokončeno přibližně 56.000 metrů čtverečních plochy.

„Poptávka je stále vysoká, i letos si firmy pravděpodobně pronajmou více než 50.000 metrů čtverečních kancelářských prostor. Výstavba bude ale výjimečně slabá, proto očekáváme další pokles neobsazenosti z dnešních 12,1 procenta až k deseti procentům na konci roku 2017. Pronajímatelé pravděpodobně přistoupí ke zvyšování nájemného," uvedl Lukáš Netolický, odborník na brněnský kancelářský trh ve společnosti Cushman & Wakefield.

Nejvyšší dosažitelné nájemné v Brně se na konci roku 2016 drželo na úrovni 13 eur za m2 (351 korun). Brno tak společně s polskou Lodží nabízí nejnižší nájemné. Přesto firmy při vstupu na trh podle odborníků často dávají přednost polským regionálním městům, kde jsou kanceláře sice dražší, ale pronajímatelé poskytují nájemcům vyšší pobídky. Důležitou roli při rozhodování hraje také letecká doprava, která v Brně pro potřeby mezinárodních firem stále není dostatečně rozvinutá. Brno navíc trpí nedostatkem kanceláří situovaných v centru města.

Jedním z největších projektů posledních let je administrativní komplex ve Slatině. Jeho první část stála investora AREAL SLATINA a.s. 350 milionů korun. Hotova je nedaleko brněnského letiště zatím jedna budova, v budoucnu jich má být šest.

Zdroj: ČTK