Britský strojírenský gigant GKN ovládla společnost Melrose

Doprava | 11. 04. 2018

Společnosti Melrose Industries se po tříměsíčním souboji podařilo získat kontrolu nad britským strojírenským gigantem GKN. Její nabídku 8,1 miliardy liber (235,4 miliardy Kč) podpořilo 52,4 procenta akcionářů. Od roku 2009, kdy společnost Kraft uchvátila výrobce cukrovinek Cadbury, je to největší převzetí firmy v Británii, napsala agentura Reuters.

„Jsme rádi a vděčni za to, že jsme získali akcionáře GKN pro náš plán vytvořit britský průmyslový motor s tržní kapitalizací přes deset miliard liber a s obrovskou budoucností," řekl šéf Melrose Christopher Miller.

Akcie britské společnosti Melrose, která se specializuje na akvizice a zlepšování hospodaření nevýkonných podniků, vzrostly o téměř čtyři procenta a GKN o necelých deset procent.

Strojírenská společnost GKN vyrábí zařízení pro letecký a automobilový průmysl, její divize Driveline dodává komponenty pro zhruba polovinu osobních automobilů a lehkých nákladních vozů na světě. Sekce pro letecký průmysl je hlavním dodavatelem americké armády a je klíčovým partnerem v obranných projektech s britskou účastí, jako je vývoj bojového letounu F-35.

Společnost Melrose o ni začala usilovat letos v lednu s nabídkou sedmi miliard liber. Představenstvo GKN návrh odmítlo s tím, že nabídka je prospěchářská a podnik zásadně podhodnocuje. Tento měsíc Melrose zvýšila cenu na 8,1 miliardy liber a další sumu ve výši až jedné miliardy přislíbila vložit do penzijního fondu. Tvrdí, že může zvýšit ziskovost GKN, která posledních pět let postupně klesá.

 

ZGKN v čele s Anne Stevensovou se nátlaku bránila, uzavřela dohodu o spojení své sekce výroby pro automobilový průmysl s americkou firmou Dana. Jejich dohoda však závisela na tom, že Melrose neuspěje.

Budoucnost britského strojírenského gigantu znepokojuje odbory i politiky. Podle serveru BBC ministr podnikání Greg Clark společnost Melrose v dopise žádal, aby se případě úspěšného převzetí zavázala k uchování pracovních míst, vedení podniku a sekce výzkumu a vývoje v Británii a aby v dohledné době neprodávala výrobu pro obranu.

Zdroj: ČTK