Bosch sleduje brexit kvůli nákupům i logistice

Logistika | 07. 03. 2019

Výrobní závody Bosch Group v ČR monitorují situaci v Británii ohledně brexitu v oblastech nákupu a logistiky. České závody Bosch, které vyrábějí komponenty do aut, mají ve Velké Británii jen několik přímých koncových zákazníků a dodavatelů. Koncern Bosch celosvětově má v Británii roční prodeje za čtyři miliardy eur (asi 102,5 miliardy Kč). ČTK to řekl šéf skupiny Bosch v ČR a na Slovensku Milan Šlachta.

 
"Pokud Velká Británie vystoupí z celní unie a vnitřního trhu EU bez jasných pravidel, bude to mít pravděpodobně určitý vliv na plynulost dodávek oběma směry," řekl Šlachta ohledně dodávek zboží z ČR.

Koncern Bosch je ve Velké Británii zastoupen všemi obchodními oblastmi: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Roční prodeje jsou za čtyři miliardy eur. Pro koncern jde o druhý největší trh v Evropě po Německu a čtvrtý celosvětově. "Z Česka tam dodáváme například palivová čerpadla," uvedl Šlachta.

Bosch ve Velké Británii zaměstnává přes 5000 lidí v sedmi lokalitách a má tam také kolem 600 pracovníků cizinců. Brexit podle Šlachty každopádně ovlivní podnikání koncernu v zemi. "Na úrovni koncernu Bosch bedlivě sledujeme vývoj jednání Velké Británie s EU," uvedl Šlachta. Jako možná rizika zmínil v první fázi neúměrný nárůst administrativy a nejistotu v harmonogramu dodávek.

Bosch Group celosvětově zaměstnává 410.000 lidí. Podle předběžných údajů dosáhly firemní prodeje za rok 2018 hodnoty 77,9 miliardy eur (asi 1,99 bilionu Kč). Uvádí to webové stránky koncernu.

Českobudějovická firma Robert Bosch, která patří do skupiny firem Bosch Group, zaměstnává 3873 lidí. V roce 2017 měla zisk po zdanění 499 milionů Kč. Společnost dosáhla předloni obratu 20,8 miliardy korun, nejvyššího od založení firmy v roce 1992. Loni plánovala obrat 21,7 miliardy, výsledky za rok 2018 ještě nezveřejnila, ani plánovaný obrat na letošek.
Zdroj: ČTK