AZ Tower je v ČR stále nejvyšší, neutuchá zájem o prohlídky

Ostatní | 28. 03. 2018

Před pěti lety se stal brněnský AZ Tower se 111 metry nejvyšší budovou České republiky a zůstává jí dodnes. V mrakodrapu jsou apartmány, obchody i kanceláře a aktuální obsazenost je 90 procent. Zbývá jen několik kanceláří k pronájmu či prodeji, řekl ČTK projektový manažer Petr Hušek.

Výšková budova stojí mezi železniční tratí a hlavní silnicí na Vídeň v administrativní a obchodní zóně. „Návštěvníci a klienti pozitivně vnímají, že jsme v dosahu dálnice, s pohodlným příjezdem od Prahy, Vídně i Bratislavy. Do budoucna se nás pozitivně dotýká i přesun hlavního nádraží a s ním očekáváme ještě lepší propojení dopravní infrastruktury," řekl Hušek.

Budova nabízí zhruba 18 000 metrů čtverečních kancelářských, obchodních a rezidenčních ploch. „Nejdříve se prodaly všechny rezidenční prostory, tedy apartmány. Postupně se zaplňovaly i obchodní a kancelářské jednotky a nyní zůstávají v nabídce pouze kanceláře," uvedla marketingová a realitní manažerka budovy Pavlína Josefi.

Majitel nemovitosti nabízel možnost pronájmu i prodeje obchodních a kancelářských ploch a také variantu pronájmu s předkupním právem. „Nyní je podíl prodaných ploch 60 procent. Většina nájemců využila opci ve smlouvě o nájmu a po uplynutí sjednané lhůty kanceláře koupila," uvedl Hušek. „Klienti, kteří chtějí zůstat v nájmu, prodlužují nájemní vztah na další období a někteří své současné prostory plánují rozšířit do zbývajících volných ploch v budově," uvedla Josefi. Tomuto trendu nahrává velká poptávka tuzemských i zahraničních firem po kancelářských prostorech v Brně v posledních letech.

Výška stavby láká i pořadatele sportovních akcí. Již tradičními se staly závody Schody AŽ nahoru a AZ Tower Vertical Sprint, pořádají se v ní i kulturní akce či módní přehlídky.

Budova je zvláštní i svým tvarem, který navrhla brněnská Architektonická kancelář Burian-Křivinka, získala i několik českých a zahraničních cen. Generálním dodavatelem stavby byla společnost PSJ a správu nyní zajišťuje firma PSJ Investors CZ. „Po pěti letech můžeme s čistým svědomím konstatovat, že stavba byla provedena kvalitně a splňuje všechny aktuální požadavky včetně bezpečnostních," uvedl Hušek.

AZ Tower výškově předčil další vysoké budovy v této části města, které se někdy přezdívá brněnský Manhattan. Nachází se zde M-Palác vysoký 60 metrů a Spielberk Tower B s 85 metry.

Zdroj: ČTK