V červenci se na mýtu vybralo 926 mil. Kč, skoro o šest pct více

Doprava | 23. 08. 2019

Stát během července vybral na mýtu více než 926 milionů korun, meziročně o 5,9 procenta více. Za celý letošní rok se tak vybralo téměř 6,5 miliardy korun, což představuje oproti loňskému roku nárůst přes tři procenta. Vyplývá to z aktuálních informací správce mýtného systému, společnosti Kapsch.

 
"Státní mýtný systém vybere letos od kamionů na stávající síti čítající cca 1700 km dálnic a vybraných jedniček přibližně 11,2 miliardy korun. V příštím roce by to bylo se započtením pravidelného meziročního nárůstu a nově dostavěných úseků dálnic kolem 11,5 miliardy korun," uvedl šéf Kapsche Karel Feix.

Dosud nejsilnějším měsícem letošního roku byl květen, kdy se vybralo 979 milionů korun. V rámci téměř 13leté historie mýta v Česku zůstává rekordním loňský říjen s 1,03 miliardy korun.

Na tuzemských dálnicích pokračuje také navyšování podílu ekologických vozidel které patří do skupiny Euro VI. V současnosti tvoří skoro 68 procent. Provozní nákladovost systému se podle společnosti zatím letos vyšplhala na 14,3 procenta, což je 928 milionů korun.

V příštím roce se mýtný systém rozšíří o 860 kilometrů silnic první třídy. Podle předpokladů státu by nově zpoplatněné úseky měly zvýšit roční výběry mýta přibližně o 1,5 miliardy korun.

Dosavadní smlouva na provoz mýtného systému se společností Kapsch vyprší na konci letošního roku. Ministerstvo dopravy jako nového provozovatele od roku 2020 vybralo konsorcium CzechToll/SkyToll, které zvítězilo s nabídkou 10,75 miliardy Kč za deset let provozu systému. Tendr i mýtnou smlouvu musí opětovně prozkoumat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, nařídil mu to soud, který vyhověl stížnosti Kapsche.
Zdroj: ČTK