Železniční dopravu ve Francii zastaví vlna stávek

Doprava | 16. 03. 2018

Francouzské odborové svazy se dohodly na vyhlášení série stávek v železniční dopravě, čímž chtějí protestovat proti připravované vládním reformě státní společnosti SNCF. Od 3. dubna se tak v období tří měsíců vlaková doprava zastaví ve 36. dnech.

Francouzská vláda hodlá zveřejnit své představy reformy zadlužených státních železnic v neděli. Přislíbila sice, že zachová "veřejný charakter" podniku SNCF, kromě obav z privatizace ale zůstává i několik další sporných bodů.

Jedním z nich je způsob, jakým vláda hodlá změny prosadit, a to prezidentskými dekrety. Tím se zkracuje čas pro veřejnou i parlamentní debatu a možnosti zákon změnit, píše portál The Local. Podstatnější je ale to, že noví zaměstnanci by podle ministryně dopravy Elisabeth Borneové neměli právo na zvláštní status pracovníků v železniční dopravě, který jim zaručuje pracovní místa a mimořádná penzijní práva.

Podnik má dluh skoro 47 miliard eur (1,2 bilionu Kč) a obrovské penzijní závazky - strojvůdci mohli desítky let odcházet do důchodu krátce po dosažení 50 let věku. To vše podle tvrzení vlády znamená, že francouzské vlaky jsou teď o 30 procent dražší než jinde v Evropě.

Vláda přitom argumentuje tím, že musí jednat rychle, než se osobní železniční přeprava v Evropě otevře konkurenci.

Zdroj: ČTK