Českolipský Bombardier potřebuje 600 lidí, hledá je i v zahraničí

Doprava | 12. 06. 2018

Výrobce vlakových souprav Bombardier Transportation CR plánuje rozšíření výroby v České Lípě, letos a v příštím roce potřebuje firma nabrat více než 600 lidí. Na místním trhu práce ale lidé chybí, firma je proto hledá i za hranicemi - na Ukrajině, v Bělorusku, balkánských zemích, jako je třeba Srbsko, v Ázerbájdžánu nebo Indii. ČTK to řekl mluvčí společnosti Vlastimil Waic. Nyní firma v České Lípě zaměstnává 1100 lidí, z toho zhruba desetinu tvoří zahraniční pracovníci.

Na konci května bylo na Českolipsku bez práce 1860 lidí a nezaměstnanost je na historickém minimu 2,2 procenta. Zaměstnavatelé v regionu nabízejí 2264 volných míst. Sehnat nové lidi do výroby je o to těžší, že Bombardier potřebuje kvalifikované řemeslníky. „Potřebujeme lidi, kteří musí umět svářet, musí umět spasovat, pracovat s železem, musí znát technický výkres. Najímáme lidi s malými zkušenostmi a sami si je učíme a cvičíme. Máme svářecí školu i speciální zacvičovací plán na pracovišti," řekl výrobní ředitel Milan Pešek.

Českolipská firma Bombardier Transportation CR je už 20 let součástí nadnárodní skupiny Bombardier. Za poslední čtyři roky firma do rozvoje svého českolipského závodu investovala zhruba 300 milionů korun a připravuje další investice bezmála za 1,5 miliardy korun. V nejbližší době se v areálu začne stavět nová lakovna, protože právě kapacita lakování je podle Waice slabinou českolipského závodu. Na projekt rozšíření žádá firma prostřednictvím agentury CzechInvest investiční pobídku.

Starostka České Lípy Romana Žatecká plány společnosti na další rozšíření vítá, obává se ale přílivu zahraničních pracovníků. „Na tak masivní příliv zahraničních pracovníků musí být město připraveno, tady mám obavy, že připraveni nejsme. Chybí nám informace. Město by mělo být připraveno na to, jaká kultura a v jaké síle do města přijde, zda to budou jenom dospělí. Jestli se máme připravovat z hlediska ubytovacích kapacit a jakých, zda se máme třeba připravovat i na děti, je to pak otázka předškolního a školního vzdělávání," řekla starostka.

Bombardier je předním světovým výrobcem dopravních řešení od regionálních a obchodních proudových letadel až po vybavení pro železniční dopravu. V České Lípě se vyrábějí osobní vlaky pro francouzské železnice, firma má zajištěné zakázky také pro železnice v Belgii či Rakousku, vyrábět bude i tramvaje. Loni dodala na trh 500 vozových skříní či setů za 53 milionů eur (1,37 miliardy Kč), v letošním roce podle prokuristy Kurta Lievense počítá s výrobou 800 kusů a tržbami 78 milionů eur (dvě miliardy Kč). Zajištěné má zakázky na pět let dopředu v hodnotě 330 milionů eur (8,5 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK