Nemovitosti | 26. 07. 2012

Eulog.cz vám přináší další zajímavý rozhovor. Tentokrát se společností Colliers International. Na naše otázky odpovídal Omar Sattar, MRICS, Managing Director pro Českou republiku.

 

Přibližte našim čtenářům, co vlastně společnost Colliers International je zač? Co je její hlavní činností, čím se zabývá, kdy vznikla apod.
V České republice byla společnost Colliers International založena v roce 1994 a je součástí přední celosvětové společnosti poskytující realitní služby. V naší pražské kanceláři poskytujeme klientům komplexní portfolio nemovitostních služeb. Abych jmenoval alespoň některé, služby zahrnují komerční pronájem, zastupování nájemníků, korporátní řešení, investiční služby, poradenské služby a oceňování a korporátní řešení pro nájemce. 
V globálním měřítku je Colliers International třetí největší komerční realitně poradenskou společností s 12 500 odborníky působící ve více než 62 zemích v 522 kancelářích. Jako dceřiná společnost FirstService Corporation, Colliers nabízí zázemí silného finančního partnera a lokálního managementu, které klientům zaručí zodpovědné a iniciativní řešení jejich realitních potřeb. Colliers poskytuje řadu služeb jak uživatelům prostor, tak i vlastníkům a investorům, které zahrnují globální korporátní služby, prodeje a pronájmy nemovitostí, správu nemovitostí a asset management, poradenství při prodeji/koupi hotelů, oceňování nemovitostí, hypoteční poradenství a průzkum trhu. Poslední výroční průzkum provedený společností The Lipsey Company zařadil Colliers International na druhé místo mezi poskytovateli komerčních realitních služeb.

Co vše můžete potencionálním zákazníkům nabídnout?
Nabízíme klientům balíček služeb, který jim umožní udělat relevantní rozhodnutí nezbytné při řešení konkrétních potřeb v oblasti nemovitostí. Tyto služby zahrnují výzkum trhu, hodnocení alternativních nabídek, vyjednávání o podmínkách pronájmu, podporu plánování prostoru, poradenství při uzavírání nájemních smluv, prodej budov a akvizice, studie proveditelnosti a znalecké posudky k zajištění úvěrových účelů.

V čem se Vaše společnost odlišuje od ostatních s podobným zaměřením?
Naše konkurenční výhoda je odbornost v realitním sektoru, kterou přisuzujeme celkové odborné úrovni naší společnosti. Díky vysoce kvalifikovanému vedení a silným týmům jsme ve všech odvětvích schopni poskytnout našim klientům ty nejvyšší profesionální služby, které uspokojí  všechny  jejich potřeby.

Jaký byl dosavadní vývoj Vaší společnosti?
Jedním z našich největších úspěchů letošního roku bylo zřízení oddělení zastupování pronajímatelů, které nyní zastupuje vlastníky budov a dále investiční oddělení, které je schopno uspokojit potřeby institucionálních vlastníků. To je částečně díky nedávnému partnerství a spolupráci se třemi významnými hráči v této oblasti, a to IMMOFINANZ, Crestyl a UBM. Pokud jde o zastupování nájemců, úspěšně jsme uzavřeli jednání o pronájmu v nových kancelářských prostorech pro několik nadnárodních společností. Mezi ně patří ADP, jeden z největších světových poskytovatelů outsourcingu, Infosys, poskytovatel obchodního poradenství, technologií, strojírenství a outsourcingu služeb, stejně jako BASF, největší světová chemická společnost a farmaceutická společnost Sanofi Aventis. Na logistickém trhu zastupujeme klienty, jako je PST, Faurecia a ModusLink a L'Oreal. A konečně, velmi významným úspěchem je pro nás personální politika.  V průběhu loňského roku se nám podařilo vybudovat tým respektovaných odborníků v oboru, který získal společnosti Colliers odbornou způsobilost a posiluje naší pozici na trhu.

Každá firma si začátkem roku stanovuje cíle a plány do budoucna. Můžete nám prozradit, jaké cíle jste si stanovili a jak se Vám daří je plnit?
V letošním roce bylo naším hlavním cílem vytvořit a spustit nově vytvořené oddělení zastupování pronajímatelů, které jsme úspěšně splnili s vynikajícími výsledky. V následujícím období plánujeme zahájit oddělení správy majetku, kde všechny potřebné přípravy plně běží. Velmi brzy vydáme oficiální oznámení týkající se tohoto nového oddělení.

Na co byste se chtěli v druhé polovině roku zaměřit?
Naším hlavním cílem pro druhé pololetí tohoto roku budou investiční transakce a jejich úspěšné uzavírání. Do konce roku 2012 plánujeme oznámit uzavření tří až čtyř velkých obchodních transakcí. Chceme také získat nové mandáty v oblasti zastupování při vyjednávání o nových komerčních prostorech a rozšířit tak naše portfolio kancelářského sektoru. Chceme se také zaměřit na naše oceňování služeb s hlavním cílem posílit vztahy mezi bankami a investory na českém trhu.


Spolupracujete s nějakými významnými firmami?
Zastupujeme pravidelně několik nadnárodních společností. Služby jsme poskytli pro společnosti jako BASF, Infosys, ABInBev, L'Oreal, Puma, Prologis, PPF, ING Real Estate a mnoho dalších.

Vnímáte za poslední 3 roky nějaké změny na trhu průmyslových nemovitostí?
Během posledních tří let vstoupilo do České republiky několik společností, a jako výsledek nového vývoje se na trhu objevily nové projekty. Viděli jsme vyšší aktivitu, a to zejména v západních Čechách kolem Plzně a také v Moravskoslezském kraji. Důvodem tohoto růstu trhu je především dobrá dopravní síť a stabilní trh spojený s dostupnou pracovní silou. Obecně platí, že míra neobsazenosti na českém trhu se snížila, na jedné straně díky robustní a stabilní poptávce, a na druhé straně vzhledem k nedostatku nových spekulativních projektů, které banky nechtějí financovat.

Jak myslíte, že se bude trh průmyslových nemovitostí vyvíjet dále do budoucna?
V současné době jsme svědky těžkého ekonomického klimatu, a to se odráží v nižší poptávce po skladových prostorách. Nicméně podíváme-li se dopředu, dobrá dopravní síť České republiky a blízkost k dalším významným trhům (země EU) jsou příznivou zprávou, pokud jde o další růst v oblasti logistiky a distribuce. Stejně tak se země ukázala jako populární místo pro nízkonákladovou výrobu a očekáváme, že tento trend bude pokračovat i v dalších letech.

Kde by se s Vámi mohli naši čtenáři setkat? Prezentujete svoji firmu na nějakých akcích?
Naše kancelář se nachází v Galerii Myšák ve Vodičkově ulici v Praze. Naše týmy jsou plně k dispozici pro řešení případných dotazů, které čtenáři mohou mít. Co se týče odborných akcí, účastníme se pravidelně většiny velkých konferencí a setkání tady v České republice jako je CEDEM, stejně tak i v regionu střední a východní Evropy.
 


Další podobné články